British flags London mall taxi Luke Hayter/Flickr

Křehká Británie

LONDÝN – Která evropská země čelí v nadcházejícím roce největšímu riziku politické nestability a finančního chaosu? Necelý týden před britskými parlamentními volbami, které se uskuteční 7. května, je odpověď zjevná a zároveň překvapivá. Velká Británie, kdysi přístav politické a ekonomické stability uprostřed vřavy způsobené krizí eura, se brzy stane politicky nejméně předvídatelným členem Evropské unie.

Volebním výsledkem, který téměř jistě můžeme vyloučit, je kontinuita. Nejsou-li výzkumy veřejného mínění nepřesné tak, že to nemá v britských dějinách obdoby, pak dvě strany tvořící současnou vládní koalici, totiž konzervativci premiéra Davida Camerona a liberální demokraté, nemají téměř žádnou šanci na společný zisk parlamentní většiny.

Jedna varianta – jejíž pravděpodobnost podle průzkumů lehce přesahuje 50% – vypadá tak, že Velká Británie coby kolébka thatcherismu a nositelka hodnot neoliberální ekonomie v EU bude mít brzy vládu vedenou labouristy, která bude uskutečňovat nejrozsáhlejší program zvyšování daní od 70. let. Vzhledem ke zvláštnostem britského volebního systému a vzestupu skotského a velšského nacionalismu by navíc přežití labouristické vlády záviselo na podpoře stran s ještě radikálnějšími ekonomickými agendami a s odhodláním demontovat Spojené království.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/PJ6i6Di/cs;