Skotská s ledem v eurozóně

LONDÝN – Která z následujících událostí se letos stane pravděpodobněji: odhlasuje si Skotsko v zářijovém referendu odtržení od Velké Británie, nebo se alespoň jedna členská země rozhodne vystoupit z eurozóny? Selský rozum napovídá, že skotská nezávislost je reálná, byť nepříliš pravděpodobná, zatímco odchod jakékoliv země od jednotné měny zůstává v říši snů.

V prvních měsících po případném odhlasování nezávislosti by ovšem Skotsko muselo učinit několik rozhodnutí o měnových záležitostech a tato rozhodnutí by se silně podobala těm, která budou muset v průběhu příštích několika let s neméně velkou pravděpodobností učinit některé státy eurozóny. Mezi oběma situacemi dokonce existuje přirozená spojitost.

Situaci, v níž by nezávislé Skotsko dál používalo britskou libru – což je oficiální stanovisko skotské vlády –, lze řešit dvěma způsoby. První možnost, kterou má premiér Alex Salmond zřejmě na mysli, by zahrnovala měnovou unii s centrální bankou nesoucí zodpovědnost jak za Skotsko, tak i za „zbytkovou“ Velkou Británii.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/yxQbQ7f/cs;