Brigitte Bardotová a divocí psi bukurešťští

BUKUREŠŤ: Toho by se nadál snad jen náš největší dramatik, Eugene Ionesco. Jeho génius uměl znamenitě vylíčit svět, kde vítězí absurdno. Představte si scénu: Bukurešť, le petit Paris, město se třemi miliony obyvatel, širokými bulváry a honosnými městskými vilami, nyní z poloviny v troskách. Chudoba se vymyká kontrole, sirotčince praskají ve švech, smečky divokých psů se toulají ulicemi.

Nic z toho Západ nezajímá, leda snad okrajově. Rumunští politikové jsou podobně lhostejní: posledních deset let strávili nikam nevedoucími půtkami, zatímco jejich postkomunističtí sousedi dali svým společnostem novou podobu a připravili je na vstup do EU.

Pak bukurešťský starosta Traian Basescu navrhne plán kontroly psů: radnice uspí každého psa bez majitele. Zájem Západu naráz vzplane. Ale ne proto, aby pomohl nám, lidem – ani proto, aby pomohl městu, kterým bloudí armáda zdivočelých psů, takže často vypadá jako město duchů z kovbojky Sergia Leoneho. Kdepak. Slavná BB – Gérard Dépardieu musí přijet každým dnem – a další celebrity tohoto světa, lidé neschopní uronit slzu pro nechtěné sirotky nebo masovou chudobu, kterou za sebou nechal Ceaušescu, přilétají do Bukurešti (nepochybně první třídou), aby ochránili její divoké psy a házeli špínu na jejího starostu.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/WvxPLBR/cs;