Getty images Joe Readle/Getty Images

Jak překlenout mezery v infrastruktuře

PETROHRAD – Každý den se miliony lidí v rozvinutém i rozvojovém světě soukají v zácpách a tlačenicích do přeplněných vagonů metra, aby cestovali do práce či zpět. A to je pravděpodobně jen jedna z mnoha častých – ne-li každodenních – konfrontací s infrastrukturálními systémy, které praskají ve švech. V rozvinutých i rozvíjejících se ekonomikách potřebují silnice a mosty opravit, vodovodní systémy stárnou nebo jsou nedostatečné a energetické sítě jsou přetížené, což vede k výpadkům.

Až příliš mnoho zemí už desítky let nedostatečně investuje do infrastruktury, což má za následek každodenní nepohodlí a v horším případě to vytváří brzdy hospodářského růstu. Na překlenutí mezer v infrastruktuře je sice zapotřebí významná finanční injekce, avšak sehnat peníze je jen jedna část řešení. Vlády potřebují reformovat také infrastrukturální plánování a dohled. Veřejnost už si nemůže dovolit akceptovat projekty, jejichž náklady se spirálovitě vymykají kontrole.

Politici dobře znají jedinečnou schopnost infrastrukturálních projektů vytvářet pracovní místa v krátkodobém měřítku a zvyšovat produktivitu dlouhodobě. Řeči se však jen málokdy přetaví v činy, navzdory rekordně nízkým úrokovým sazbám v posledních osmi letech.

https://prosyn.org/kvzfXSZcs