infrastructure Johannes Eisele/Stringer

Jak překlenout mezery v infrastruktuře

PETROHRAD – Každý den se miliony lidí v rozvinutém i rozvojovém světě soukají v zácpách a tlačenicích do přeplněných vagonů metra, aby cestovali do práce či zpět. A to je pravděpodobně jen jedna z mnoha častých – ne-li každodenních – konfrontací s infrastrukturálními systémy, které praskají ve švech. V rozvinutých i rozvíjejících se ekonomikách potřebují silnice a mosty opravit, vodovodní systémy stárnou nebo jsou nedostatečné a energetické sítě jsou přetížené, což vede k výpadkům.

Až příliš mnoho zemí už desítky let nedostatečně investuje do infrastruktury, což má za následek každodenní nepohodlí a v horším případě to vytváří brzdy hospodářského růstu. Na překlenutí mezer v infrastruktuře je sice zapotřebí významná finanční injekce, avšak sehnat peníze je jen jedna část řešení. Vlády potřebují reformovat také infrastrukturální plánování a dohled. Veřejnost už si nemůže dovolit akceptovat projekty, jejichž náklady se spirálovitě vymykají kontrole.

Politici dobře znají jedinečnou schopnost infrastrukturálních projektů vytvářet pracovní místa v krátkodobém měřítku a zvyšovat produktivitu dlouhodobě. Řeči se však jen málokdy přetaví v činy, navzdory rekordně nízkým úrokovým sazbám v posledních osmi letech.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/kvzfXSZ/cs;
 1. China corruption Isaac Lawrence/Getty Images

  The Next Battle in China’s War on Corruption

  • Chinese President Xi Jinping knows well the threat that corruption poses to the authority of the Communist Party of China and the state it controls. 
  • But moving beyond Xi's anti-corruption purge to build robust and lasting anti-graft institutions will not be easy, owing to enduring opportunities for bureaucratic capture.
 2. Italy unemployed demonstration SalvatoreEsposito/Barcroftimages / Barcroft Media via Getty Images

  Putting Europe’s Long-Term Unemployed Back to Work

  Across the European Union, millions of people who are willing and able to work have been unemployed for a year or longer, at great cost to social cohesion and political stability. If the EU is serious about stopping the rise of populism, it will need to do more to ensure that labor markets are working for everyone.

 3. Latin America market Federico Parra/Getty Images

  A Belt and Road for the Americas?

  In a time of global uncertainty, a vision of “made in the Americas” prosperity provides a unifying agenda for the continent. If implemented, the US could reassert its historical leadership among a group of countries that share its fundamental values, as well as an interest in inclusive economic growth and rising living standards.

 4. Startup office Mladlen Antonov/Getty Images

  How Best to Promote Research and Development

  Clearly, there is something appealing about a start-up-based innovation strategy: it feels democratic, accessible, and so California. But it is definitely not the only way to boost research and development, or even the main way, and it is certainly not the way most major innovations in the US came about during the twentieth century.

 5. Trump Trade speech Bill Pugliano/Getty Images .

  Preparing for the Trump Trade Wars

  In the first 11 months of his presidency, Donald Trump has failed to back up his words – or tweets – with action on a variety of fronts. But the rest of the world's governments, and particularly those in Asia and Europe, would be mistaken to assume that he won't follow through on his promised "America First" trade agenda.