Andia/UIG/Getty Images

Brexit a budoucnost Evropy

PAŘÍŽ – Nikdo stále neví, kdy Británie předloží program pro dojednání jejího odchodu z Evropské unie. Jasné už je ale to, že brexit překreslí mapu Evropy. A to znamená, zejména při omračující nepřipravenosti Spojeného království na důsledky svého vlastního rozhodnutí (nejasné zůstávají jeho strategie, priority, a dokonce harmonogram postupu), že EU musí začít přemýšlet, jak zachránit, co se dá. Tady je jak na to.

Začněme jedinými jistotami: domlouvání brexitu bude dlouhé, složité a tvrdé a rozvod bude mít dalekosáhlé geopolitické účinky. Bezprostředním dopadem je přerušení 60 let integračního spádu. Evropa také krátkodobě a střednědobě utrpí, jelikož v nadcházejících pěti letech, kdy EU bude potřebovat sílu vyrovnat se s vnitřními i vnějšími hrozbami, spotřebuje značné množství politické energie právě brexit. V dlouhodobém výhledu brexit patrně uspíší sestup Evropy z nejvyšších pater globálního rozhodování.

Ani Británie těmto důsledkům neunikne. Může sice opustit EU, ale nemůže se vystěhovat z Evropy.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/1mP9B6o/cs;