Boris Johnson Ben Pruchnie/Getty Images

Vzestup démotické demokracie v Evropě

LONDÝN – Šok z britského rozhodnutí vystoupit z Evropské unie zatím zcela nepominul. Vedoucí evropští představitelé se však musí připravit na to, co ještě přijde. Brexit by totiž mohl být jen prvotním záchvěvem, jenž v příštích letech vyvolá v Evropě cunami referend.

V celé Evropě působí 47 protestních stran, které stavějí politiku na hlavu. Získávají kontrolu nad politickou agendou a utvářejí ji podle svých zájmů – a ještě přitom přebírají moc. V jedné třetině členských států EU jsou tyto strany součástí koaličních vlád a jejich úspěch vede strany hlavního proudu k tomu, aby přejímaly některé jejich postoje.

Kořeny těchto stran jsou sice velmi odlišné, ale jednu věc mají společnou: všechny se snaží obrátit vzhůru nohama zahraničněpolitický konsensus, který několik desetiletí definoval Evropu. Jsou euroskeptické, zavrhují NATO, chtějí uzavřít hranice a zastavit volný obchod. Mění tvář politiky, neboť nahrazují tradiční boj levice a pravice střety, které vrhají proti sobě jejich vlastní vzteklý nativismus a kosmopolitismus elit, jimiž opovrhují.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/1RdxZvu/cs;