David Cameron Bloomberg/Getty Images

Demokratické selhání Británie

CAMBRIDGE – Skutečné bláznovství britského hlasování o odchodu z Evropské unie nespočívá v tom, že se vedoucí představitelé země odvážili požádat občany, aby poměřili výhody členství s imigračními tlaky, které toto členství vytváří. Spočívá spíše v tom, že laťka pro odchod ležela absurdně nízko a vyžadovala prostou většinu hlasů. Vzhledem k sedmdesátiprocentní účasti voličů to znamenalo, že zastánci vystoupení zvítězili díky podpoře pouhých 36% oprávněných voličů.

To není demokracie; to je ruská ruleta na státní úrovni. Rozhodnutí s enormními důsledky – daleko hlubšími, než jaké představuje změna ústavy (ačkoliv Velká Británie samozřejmě psanou ústavu nemá) – padlo bez odpovídajících kontrolních a vyvažovacích mechanismů.

Bude se hlasování muset po roce opakovat, abychom měli jistotu? Ne. Musí brexit podpořit parlamentní většina? Podle všeho ne. Věděli obyvatelé Velké Británie, o čem ve skutečnosti hlasují? Absolutně ne. Nikdo opravdu netuší, jaké budou důsledky, a to jak pro postavení Británie v systému globálního odchodu, tak i pro její domácí politickou stabilitu. Obávám se, že to nebude hezký obrázek.

Západní občané mají samozřejmě velké štěstí, že žijí v mírové době: měnící se okolnosti a priority lze řešit prostřednictvím demokratických procesů, nikoliv zahraničních a občanských válek. Jak přesně má ovšem vypadat spravedlivý demokratický proces v případě nezvratných rozhodnutí ovlivňujících samotnou definici státu? Opravdu stačí k jeho rozpadu získat 52% hlasů v jeden deštivý den?

Pokud jde o trvalost a přesvědčivost preferencí, klade většina společností dokonce i páru usilujícímu o rozvod větší překážky, než jaké vláda premiéra Davida Camerona postavila do cesty rozhodování o odchodu z EU. Zastánci brexitu tuhle hru nevymysleli; existuje pro ni přehršle precedentů, včetně Skotska v roce 2014 a Quebeku v roce 1995. Až dosud se však bubínek revolveru nikdy nezastavil na komoře s kulkou. Teď se to stalo a je načase zamyslet se znovu nad pravidly hry.

Představa, že jakékoliv rozhodnutí učiněné v jakémkoliv okamžiku většinou občanů musí být nutně „demokratické“, je překroucením tohoto pojmu. Moderní demokracie vyvinuly systémy kontrolních a vyvažovacích mechanismů, aby ochránily zájmy menšin a vyhnuly se neinformovaným rozhodnutím s katastrofálními důsledky. Čím větší a trvalejší jsou dopady určitého rozhodnutí, tím vyšší jsou překážky, které je nutné překonat.

The World’s Opinion Page

Help support Project Syndicate’s mission

subscribe now

Proto je například schválení ústavní změny obvykle podmíněno překonáním daleko vyšších překážek než schválení zákona o výdajích. Dnes to však vypadá, že současný mezinárodní standard pro rozdělení země je méně náročný než hlasování o snížení věkové hranice pro konzumaci alkoholu.

Protože dnes Evropě hrozí riziko přívalu dalších hlasování o odtržení, je naléhavě nutné položit si otázku, zda existuje lepší způsob, jak k těmto rozhodnutím dospívat. Oslovil jsem několik čelních politologů, abych zjistil, zda existuje nějaký akademický konsensus o této otázce; stručná odpověď zní bohužel záporně.

Rozhodování o brexitu mohlo například vypadat u volebních uren jednoduše, ale nikdo po pravdě řečeno neví, co se po verdiktu o odchodu stane. Z praxe nicméně víme, že u rozhodnutí určujících další podobu státu vyžaduje většina zemí nikoliv pouhých 51%, nýbrž nějak definovanou „supervětšinu“. Žádné všeobecně použitelné číslo jako například 60% neexistuje, ale obecný princip je takový, že dosažená většina by přinejmenším měla být prokazatelně stabilní. Země by neměla dělat zásadní, nezvratné změny na základě titěrné převahy hlasů, která navíc může existovat jen během krátkého vzedmutí emocí. I kdyby britská ekonomika neupadla po tomto hlasování do otevřené recese (pokles libry by mohl první ránu utlumit), je nanejvýš možné, že výsledný hospodářský a politický chaos vyvolá u některých občanů, kteří hlasovali pro odchod, pozdní výčitky.

Filozofové se odpradávna snaží vymýšlet systémy, které by nastolily rovnováhu mezi silnými stránkami většinového vládnutí a potřebou zajistit, aby u klíčových rozhodnutí měli větší slovo informovaní lidé a především aby byl slyšet i hlas menšiny. Ve Spartě se v zákonodárných shromážděních hlasovalo aklamací. Lidé mohli modulovat svůj hlas tak, aby odrážel intenzitu jejich názoru – předseda shromáždění všechny pečlivě vyslechl a pak vyhlásil výsledek. Bylo to nedokonalé, ale možná pořád lepší než to, co se právě stalo ve Velké Británii.

Podle některých svědectví fungoval nejčistší historický příklad demokracie v Aténách coby sesterském státě Sparty. Všechny třídy občanů dostaly rovnocenný hlas (ačkoliv hlasovat směli pouze muži). Po několika katastrofálních rozhodnutích ohledně válek však i Atéňané pochopili potřebu dát větší moc nezávislým orgánům.

Co měla Velká Británie udělat, když už si musela otázku o členství v EU položit (což mimochodem nemusela)? Laťka se měla bezpochyby nacházet o mnoho výše; k brexitu mohla být například zapotřebí dvě všelidová hlasování v rozmezí nejméně dvou let a po nich získání šedesátiprocentní většiny v Dolní sněmovně. Kdyby brexit úspěšně prošel tímto vším, alespoň bychom věděli, že nejde o jednorázový odraz aktuální nálady jednoho segmentu populace.

Britské hlasování vyvolalo v Evropě vřavu. Hodně bude záležet na tom, jak svět zareaguje a jak se britské vládě podaří reorganizovat sebe samotnou. Je důležité nehodnotit pouze výsledek, ale i samotný proces. Jakýkoliv krok vedoucí k předefinování dlouhodobé dohody o hranicích země by se měl opírat o mnohem více než jen o prostou většinu v jednorázovém hlasování. Současná mezinárodní norma vyžadující prostou většinu hlasů je, jak vidíme, receptem na chaos.

Z angličtiny přeložil Jiří Kobělka.

http://prosyn.org/Mi4hGBM/cs;
 1. Television sets showing a news report on Xi Jinping's speech Anthony Wallace/Getty Images

  Empowering China’s New Miracle Workers

  China’s success in the next five years will depend largely on how well the government manages the tensions underlying its complex agenda. In particular, China’s leaders will need to balance a muscular Communist Party, setting standards and protecting the public interest, with an empowered market, driving the economy into the future.

 2. United States Supreme Court Hisham Ibrahim/Getty Images

  The Sovereignty that Really Matters

  The preference of some countries to isolate themselves within their borders is anachronistic and self-defeating, but it would be a serious mistake for others, fearing contagion, to respond by imposing strict isolation. Even in states that have succumbed to reductionist discourses, much of the population has not.

 3. The price of Euro and US dollars Daniel Leal Olivas/Getty Images

  Resurrecting Creditor Adjustment

  When the Bretton Woods Agreement was hashed out in 1944, it was agreed that countries with current-account deficits should be able to limit temporarily purchases of goods from countries running surpluses. In the ensuing 73 years, the so-called "scarce-currency clause" has been largely forgotten; but it may be time to bring it back.

 4. Leaders of the Russian Revolution in Red Square Keystone France/Getty Images

  Trump’s Republican Collaborators

  Republican leaders have a choice: they can either continue to collaborate with President Donald Trump, thereby courting disaster, or they can renounce him, finally putting their country’s democracy ahead of loyalty to their party tribe. They are hardly the first politicians to face such a decision.

 5. Angela Merkel, Theresa May and Emmanuel Macron John Thys/Getty Images

  How Money Could Unblock the Brexit Talks

  With talks on the UK's withdrawal from the EU stalled, negotiators should shift to the temporary “transition” Prime Minister Theresa May officially requested last month. Above all, the negotiators should focus immediately on the British budget contributions that will be required to make an orderly transition possible.

 6. Ksenia Sobchak Mladlen Antonov/Getty Images

  Is Vladimir Putin Losing His Grip?

  In recent decades, as President Vladimir Putin has entrenched his authority, Russia has seemed to be moving backward socially and economically. But while the Kremlin knows that it must reverse this trajectory, genuine reform would be incompatible with the kleptocratic character of Putin’s regime.

 7. Right-wing parties hold conference Thomas Lohnes/Getty Images

  Rage Against the Elites

  • With the advantage of hindsight, four recent books bring to bear diverse perspectives on the West’s current populist moment. 
  • Taken together, they help us to understand what that moment is and how it arrived, while reminding us that history is contingent, not inevitable


  Global Bookmark

  Distinguished thinkers review the world’s most important new books on politics, economics, and international affairs.

 8. Treasury Secretary Steven Mnuchin Bill Clark/Getty Images

  Don’t Bank on Bankruptcy for Banks

  As a part of their efforts to roll back the 2010 Dodd-Frank Act, congressional Republicans have approved a measure that would have courts, rather than regulators, oversee megabank bankruptcies. It is now up to the Trump administration to decide if it wants to set the stage for a repeat of the Lehman Brothers collapse in 2008.