0

Jak prolomit mantinely Windows

Kjótó – S nástupem roku 2009 Microsoft předběžně předvádí svůj operační systém příští generace, Windows 7, který je pozoruhodný pouze tím, že je téměř totožný se všemi předchozími verzemi. Stagnace v oblasti výpočetního designu nepřekvapuje, poněvadž tato povědomost je pohodlná.

Jenže může také dusit rozvoj. Činnost vojenských výzvědných služeb závisí na neustálém zdokonalování komunikace, takže v této sféře se design neustále mění. Některé z těchto inovací nakonec prosáknou až do hlavního proudu, takže letmý pohled na současné experimenty může odhalit, jak bude jednou zřejmě vypadat interakce mezi běžnými počítači a co by to mohlo přinést.

Laický uživatel se s technikou setkává především jako s interaktivním rozhraním. Lidé zřídka uvažují nad tím, že hmatatelné rysy považované za neodmyslitelné prvky „počítače“, vznikly jako imitace jiných předmětů; například klávesnice zdědila svou podobu od psacích strojů a monitory od televizí.

Na monitoru počítače je virtuální kancelář z poloviny minulého století, typická papírovými dokumenty, kartotékami a odpadkovým košem. Tento formát připomínající jednostranné okno, známý jako WIMP (což je akronym z anglického „okno, ikona, myš, kurzor“), je univerzálním paradigmatem už od 80. let – ve světě počítačů od starověku.