Chléb a bušení do Bushe

Londýn – Je mi tak trochu líto prezidenta Bushe. Ať už jsou jeho četná selhání jinde jakákoli, má velice slušné výsledky v oblasti pomoci chudým zemím, zejména ve zdravotnictví. Věren své pověsti, ohlásil nedávno značné zvýšení americké potravinové pomoci – což prospěje jak hladovějící chudině, tak americkým farmářům.

Šlo o rychlejší reakci na globální potravinovou krizi, než jsme pozorovali u některých jiných zemí. Poté, co ceny potravin přes 30 let klesaly, v poslední době prudce vzrostly. Index cen potravin časopisu The Economist vyšplhal na nejvyšší úroveň od doby, kdy v roce 1845 vznikl. Tak jako už dříve v průběhu dějin vyvolaly raketově rostoucí ceny a nedostatek potravin bouře od Bangladéše po Bolívii. V Egyptě se chlebu říká „ajš“, což také znamená život. Ohrožení života přivádí do ulic zástupy.

Co mě přimělo Bushe trochu politovat, byla reakce na jeho oznámení. Bush se zmínil o důvodech nedostatku potravin a cenových skoků. Přesměrováním americké kukuřice z potravinářství do silně dotovaných biopaliv se nezabýval. Ani změna klimatu neměla v jeho argumentaci význačné místo, přestože mnozí experti naznačují, že právě ta může být příčinou such a záplav, jež zničily sklizeň pšenice v Austrálii a výrobu rostlinného oleje v Indonésii a Malajsii.

https://prosyn.org/DOyHRFmcs