Brazílie – finanční vrak

CAMBRIDGE: Výsledné protokoly MMF zůstávají i nadále perfektní – od poloviny roku 1997 pět velkých záchranných akcí, a taky pět velkých přehmatů. Nejnověji vylétla z kolejí Brazílie. Její měna v minulém týdnu zkolabovala a její trh s cennými papíry se zřítil. Tato zkáza pravděpodobně nepoškodí jen samotnou Brazílii, ale rovněž velkou část Latinské Ameriky.

Tomu všemu bylo možné předejít. Trojice vůdců, řídící brazilskou hospodářskou politiku – její vláda, Mezinárodní měnový fond a úředníci Spojených států – prokázala příkladnou lhostejnost. Dokud nebude především MMF vyzván, aby se konečně začal vážně zabývat svými prohrami, bude každý riskovat, že vyvolá finanční otřesy, jež by mohly podkopat životní standardy v rozvojových zemích a ohrozit globální stabilitu.

Tedy na rovinu, MMF byl příliš posedlý Wall Street-em. Jste-li totiž, řekněme americká banka s brazilskými investicemi, pak si budete přát, aby Brazílie udržovala svůj směnný kurs, dokud nebudete zpětně vyplacena (potom, ať se děje, co se děje!). A tak tlačíte na MMF a americké Ministerstvo financí, aby neustále naléhaly na Brazílii, nebo Rusko, nebo jakoukoliv jinou nešťastnou zemi, jež je příjemcem půjček MMF, aby tyto hájily své měny. To vám přinejmenším poskytne potřebný čas na co nejrychlejší přesun vašich peněz v neporušeném stavu, než dojde k jakýmkoliv změnám v hodnotě dané měny.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading, subscribe now.

Subscribe

or

Register for FREE to access two premium articles per month.

Register

https://prosyn.org/ySoTE9Bcs