brazilian economy MAURICIO LIMA/AFP/Getty Images

Jak opravit brazilskou ekonomiku

SÃO PAULO – Brazílie je před nejzávažnějšími volbami od konce vojenské vlády před více než třiceti lety. Avšak přestože politiku v zemi sužuje řada nedostatků, výsledek voleb bude záviset na programu hospodářské reformy příští vlády.

Jedním z nejvážnějších ekonomických problémů Brazílie je anemický růst produktivity, který podkopává růstový potenciál země. Jelikož výstup na zaměstnance od poloviny 90. let stoupal v průměru o pouhých 0,7 % ročně, více než polovina růstu příjmů na hlavu za poslední dvě desetiletí je důsledkem zvyšování podílu ekonomicky aktivních obyvatel. Tento motor růstu příjmů se ale vzhledem k rychlému stárnutí populace brzy zastaví.

Ve slabém růstu produktivity se zčásti odráží nedostatečná otevřenost trhu, která omezuje přístup brazilských firem k zahraničním vstupům a technologiím, a dále překážky brzdící účinnou domácí konkurenci. Průměrnou produktivitu navíc snižuje chatrná logistická infrastruktura, diferencované daňové režimy států a subvence konkrétních firem, umožňující přežití a udržení zdrojů méně efektivním firmám.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading, subscribe now.

Subscribe

or

Register for FREE to access two premium articles per month.

Register

https://prosyn.org/sZYyZWjcs