0

Překrásný nový finanční svět

CAMBRIDGE – Uvnitř skupiny G-20 zuří urputný boj o budoucnost globálního finančního systému. Výsledek by mohl mít dopad na celý svět – nejen na ezoterický svět mezinárodních financí – po dobu několika příštích desetiletí.

Finance utvářejí moc, ideje a vliv. Cynici mohou tvrdit, že základům globálního finančního systému se nic nestane, ale to se mýlí. V následujících několika letech se se vší pravděpodobností dočkáme obrovských změn, dost možná v podobě vzniku mezinárodního finančního regulačního orgánu či úmluvy. Současný chaos je totiž prakticky nemožné vyřešit bez nějakého typu kompasu ukazujícího na místo, kde leží budoucí systém.

Spojené státy a Velká Británie si přirozeně přejí systém, který přispěje k rozšíření jejich hegemonie. Americký ministr financí Timothy Geithner nedávno v hrubých obrysech nastínil konzervativnější finanční regulační režim. A dokonce i kritikové rozmařilého chování USA v minulosti musí uznat, že Geithnerův návrh obsahuje některé dobré nápady.

Tak především by regulační orgány nutily finančníky, aby drželi větší hotovost na krytí vlastních transakcí a nespoléhali tolik na daňové poplatníky jako na záchrannou brzdu. Geithner si také klade za cíl zjednodušit finanční operace tak, aby se snáze vyhodnocovaly a aby správní rady, regulační orgány i investoři mohli lépe posuzovat rizika, jimž čelí.