Konjunktura, propad a oživení ve světové ekonomice

NEW YORK – Současná hospodářská krize vejde do dějin jako Greenspanova bláhovost. Jde o krizi způsobenou především Federálním rezervním úřadem Spojených států v období laciných peněz a finanční deregulace od poloviny 90. let minulého století do dneška.

Politika levných peněz, podpořená regulátory, kteří na regulaci nedbali, zplodila v USA i v dalších zemích, zejména těch, které s USA sdílely tentýž politický přístup, bezprecedentní bubliny vlastního bydlení a spotřebitelských úvěrů. Bubliny teď praskly a tyto ekonomiky směřují do strmé recese.

U kořenů krize byly prudké přírůstky cen bydlení a akcií, které se zcela vymkly historickým měřítkům. Greenspan rozdmýchal dvě bubliny – internetovou bublinu let 1998-2001 a následnou bublinu vlastního bydlení, která právě praská. V obou případech nárůsty hodnot aktiv vedly americké domácnosti k přesvědčení, že nesmírně zbohatly, což je navnadilo k obrovskému zvýšení objemu svých půjček a útrat – za domy, auta a další zboží dlouhodobé spotřeby.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/7Rv0NKN/cs;