Jak děsivý je trh s dluhopisy?

NEW HAVEN – Ceny dlouhodobých státních dluhopisů se v posledních letech držely velmi vysoko (a tím pádem byly jejich výnosy velice nízké). Ve Spojených státech dosáhl 30. ledna 30letý Treasury bond rekordně nízkého výnosu (od doby počátku Federálních Rezerv v roce 1972) v hodnotě 2,25%. Výnos 30letého vládního dluhopisu ve Velké Británii se ve stejný den propadl na 2,04%. Japonský 20letý vládní dluhopis byl k 20. lednu na pouhých 0,87% výnosu.

Všechny tyto výnosy sice od té doby nepatrně stouply, pořád ale zůstávají výjimečně nízké. Zdá se to nepochopitelné a neudržitelné, aby lidé svazovali své investice na 20 až 30 let s vidinou výdělku málo anebo vůbec nepřesahujícím 2% roční inflace, která jsou obvyklou sazbou centrálních bank. Mnozí se tudíž ptají, s ohledem na zralost trhu s dluhopisy na zásadní korekci, jestli by případné zhroucení dluhopisového trhu nemohlo oslabit také další dlouhodobá aktiva, jako například trh s bydlením či kapitálové trhy.

Je to otázka, která je mi opakovaně kladena na seminářích a konferencích. Koneckonců, ceny na trzích s bydlením a kapitálem jsou určovány s ohledem na ceny na trhu s dluhopisy, tudíž nákaza jednoho trhu s dlouhodobými investicemi od druhého se jeví jako reálná možnost.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/dMZtUGL/cs;