Blairovo evropské dilema

Tony Blair dosáhl pozoruhodného třetího volebního vítězství v řadě. Blairova výrazně prořídlá většina v dolní sněmovně a otřesená osobní pověst však znamenají, že jeho politická pozice je silně oslabená. Bude proto chabě vybaven k tomu, aby se vypořádal s nadcházejícími výzvami, z nichž tou nejvzpurnější bude nová ústava Evropské unie.

Ústava, přijatá loni 25 členskými státy, není sama o sobě nikterak velkou věcí. Zavádí určitá významná zlepšení ve většinovém hlasování v Radě ministrů. Přidává něco pravomocí Evropskému parlamentu. Zahrnuje Chartu základních práv občanů EU. Mohla by pomoci sladit zahraniční politiky členských států. Nejde ale o převratný dokument.

Podle běžné britské ústavní praxe by se dalo očekávat, že vláda ústavu EU ratifikuje hlasováním v poslanecké sněmovně; až do nedávných všeobecných voleb by drtivá vládní většina byla víc než dostatečná. Avšak Blair, mučený spory kolem nepopulární a možná nelegální války v Iráku, si myslel, že by se potížím ve Westminsteru mohl vyhnout, pokud ratifikaci odloží na rok 2006 (tj. do příjemně vzdálené budoucnosti) a navrhne, aby proběhla prostřednictvím všelidového referenda.

https://prosyn.org/Bhfpx15cs