15

Na hlavu postavená interpretace globálního oteplování

NEW YORK – Když politici z celého světa vyprávějí příběh o globálním oteplování, vykreslují ho jako největší výzvu pro lidstvo. Zároveň ovšem slibují, že je to výzva, s níž se dokážou popasovat při nízkých nákladech a současně zlepšit svět bezpočtem dalších způsobů. Dnes už víme, že je to nesmysl.

Politické těžké váhy, od amerického ministra zahraničí Johna Kerryho až po generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna, označují klimatické změny za „největší výzvu naší generace“. Nebudeme-li tuto výzvu řešit, tvrdí Kerry, budou náklady „katastrofální“. Takové je standardní tvrzení politiků od roku 2006, kdy si britská vláda objednala takzvanou Sternovu zprávu.

Tato zpráva si získala proslulost tím, že ohodnotila škody způsobené globálním oteplováním na 5-20% HDP – jde prý o významný zásah „v měřítku srovnatelném s těmi, které jsou spojované s velkými válkami a hospodářskou krizí z první poloviny dvacátého století“.

Boj proti klimatickým změnám, tvrdí se nám, by obnášel mnohem nižší náklady. Předseda Evropské komise slíbil, že klimatická politika Evropské unie sice „není bezplatná“, ale činila by pouhých 0,5% HDP. Politici všeho druhu samozřejmě opakují zjištění Sternovy zprávy, podle něhož může globální oteplování zmírnit politika, která přijde na pouhé 1% světového HDP.