Realismus globálního optimismu

PRAHA – Kdykoli si přečtěte noviny nebo zhlédnete večerní zprávy, vzniká dojem, že to jde se světem z kopce. Pod drobnohled se dostává jeden problém za druhým. Čím více mrtvých, škod a zoufalství, tím lépe. Jedna dánská učebnice žurnalistiky hovoří jasně: „Dobře se zpravidla medializují špatné zprávy.“

Jen tu a tam se k nám dostanou povzbudivé novinky o něčem, co se zlepšuje. Když se tak stane, za radost z nich se stydíme. Ve výsledku se často domníváme, že je svět v horším stavu, než skutečně je – i když si myslíme, že naše vlastní životy se zlepšují.

Vezměme si tohle: Od roku 1978 jsou američtí spotřebitelé dotazováni, zda je jejich současná finanční situace lepší nebo horší než v předchozím roce. Během posledních 25 let v průměru 38 % respondentů uvedlo, že se jim daří lépe, zatímco 32 % mínilo, že se jim daří hůř. Když ale dostali tutéž otázku ve vztahu k celé americké ekonomice, v průměru 47 % uvedlo, že se jí daří hůř, a jen 38 % si myslelo, že se jí daří líp. Víc lidí si myslí, že jejich život se zlepšuje, ale že ostatní se mají hůř, nejspíš kvůli vytrvalému příklonu novinářů ke špatným zprávám.

https://prosyn.org/Y5Cie2Ucs