Shangai robots VCG

Daň na roboty?

ATÉNY – Ken si dobře vydělává provozováním kombajnu pro farmáře Luka. Plat Kena generuje daň z příjmu a platby sociálního pojištění, což pomáhá financovat vládní programy na podporu méně šťastných členů společnosti. Bohužel, Luke se chystá nahradit Kena Nexusem – robotem, co dokáže kombajn provozovat déle, bezpečněji, v jakémkoliv počasí a bez pauz na oběd, dovolené či nemocenské.

Bill Gates si myslí, že by měl i Nexus platit daň z příjmu – za účelem zmírnění nerovnosti a kompenzace sociálních nákladů spojených s efektem automatizace. Případně by měl zaplatit pořádnou daň Luke za to, že nahradil Kena robotem. A tato “daň za robota“ by měla poté být využita na financování něčeho jako je všeobecný základní příjem (VZP). Gatesův návrh, jedna z mnoha variant VZP, nám umožňuje spatřit fascinující aspekty kapitalismu a lidské nátury, kterou bohatá společnost příliš dlouho opomíjela.

Celá pointa automatizace je, že Nexus, na rozdíl od Kena, nebude nikdy vyjednávat s Lukem nad pracovní smlouvou. Nebude mít totiž žádný příjem. Jediný způsob, jak simulovat v případě Nexuse daň z příjmu, je použít Kenův poslední roční příjem jako referenční a z platu Luka vyjmout daň z příjmu a srážky za sociální pojištění rovnající se tomu, co zaplatil Ken.

To continue reading, register now.

As a registered user, you can enjoy more PS content every month – for free.

Register

or

Subscribe now for unlimited access to everything PS has to offer.

https://prosyn.org/nt1NIAwcs