Shangai robots VCG

Daň na roboty?

ATÉNY – Ken si dobře vydělává provozováním kombajnu pro farmáře Luka. Plat Kena generuje daň z příjmu a platby sociálního pojištění, což pomáhá financovat vládní programy na podporu méně šťastných členů společnosti. Bohužel, Luke se chystá nahradit Kena Nexusem – robotem, co dokáže kombajn provozovat déle, bezpečněji, v jakémkoliv počasí a bez pauz na oběd, dovolené či nemocenské.

Bill Gates si myslí, že by měl i Nexus platit daň z příjmu – za účelem zmírnění nerovnosti a kompenzace sociálních nákladů spojených s efektem automatizace. Případně by měl zaplatit pořádnou daň Luke za to, že nahradil Kena robotem. A tato “daň za robota“ by měla poté být využita na financování něčeho jako je všeobecný základní příjem (VZP). Gatesův návrh, jedna z mnoha variant VZP, nám umožňuje spatřit fascinující aspekty kapitalismu a lidské nátury, kterou bohatá společnost příliš dlouho opomíjela.

Celá pointa automatizace je, že Nexus, na rozdíl od Kena, nebude nikdy vyjednávat s Lukem nad pracovní smlouvou. Nebude mít totiž žádný příjem. Jediný způsob, jak simulovat v případě Nexuse daň z příjmu, je použít Kenův poslední roční příjem jako referenční a z platu Luka vyjmout daň z příjmu a srážky za sociální pojištění rovnající se tomu, co zaplatil Ken.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading and receive unfettered access to all content, subscribe now.

Subscribe

or

Unlock additional commentaries for FREE by registering.

Register

https://prosyn.org/nt1NIAwcs