A smoker is engulfed by vapours Tolga Akmen/Getty Images

Pohled skrze kouřovou clonu velké tabákové pětky

ŽENEVA – Všichni víme, jak škodlivý je tabák, že zabíjí každoročně miliony lidí a že mnoha dalším škodí. Víme také, že tabákové firmy soustavně lžou o tom, jakou škodu jejich produkty páchají.

Nyní byla však dokonce i Velká pětka  donucena uvádět fakta pravdivě. Poté, co prohrála šňůru odvolání po rozsudku federálního soudu z roku 2006 , byly čtyři firmy přinuceny odhalit pravdu za roky klamavého marketingu tím, že uveřejní v amerických novinách a televizi reklamu obsahující “opravná vyjádření.” Tyto veřejná prohlášení uznávají, že společnosti - Philip Morris USA, RJ Reynolds Tobacco, Lorillard a Altria – věděly, jakou škodu jejich produkty páchají, ale přesto je prodávaly.

A nejsou to jen soudy, kdo podniká kroky proti tabákovému průmyslu. Nedávné rozhodnutí francouzské banky BNP Paribas zastavit financování a investice do tabákových firem – včetně producentů, velkoobchodů a obchodníků – je posledním znakem, že veřejné zdraví se konečně dostává před komerční zájmy.

To continue reading, please log in or enter your email address.

To access our archive, please log in or register now and read two articles from our archive every month for free. For unlimited access to our archive, as well as to the unrivaled analysis of PS On Point, subscribe now.

required

Log in

Help make our reporting on global health and development issues stronger by answering a short survey.

Take Survey

http://prosyn.org/BfIX1W1/cs;

Handpicked to read next