0

Velký balík a Velký bratr

PAŘÍŽ – Uživatelé internetu po celém světě chovají o kyberprostoru romantické iluze. Většině těch, kdo surfují po webu, poskytuje internet falešný pocit naprosté svobody, moci a anonymity.

Každou chvilku se nám samozřejmě vtírají nevyžádané zprávy a reklamy, které se podivuhodnou náhodou vztahují k našim důvěrným zvyklostem. Připomínají nám, že jako uživatelé internetu jsme skutečně pod neustálým virtuálním dohledem. Když jsou dohlížitelé motivovaní jen komerčně, jeví se takový „spam“ jako menší prohřešek. Jenže v Číně či v Rusku nehlídkují na internetu vlezlí prodavači, ale policie.

Ruští lidskoprávní aktivisté a environmentální organizace Bajkalská ekologická vlna tedy neměli být vůbec překvapeni, když jim zkraje měsíce policisté z masa a kostí – nikoli internetoví roboti – zabavili počítače a soubory, které na nich měli uložené. Za časů Sovětského svazu by KGB tyto protiputinovské disidenty obvinila z duševních poruch. V tomto údajně „novém Rusku“ jsou kyberdisidenti obviňováni z porušování práv k duševnímu vlastnictví.

Měli totiž počítače vybavené programy od Microsoftu a nedokázali doložit, že software nepoužívají pirátsky. Konfiskace počítačů prý ruské policii umožní ověřit, zda aktivisty používaný software od Microsoftu byl nebo nebyl nainstalován legálně.