0

Velký zelený stroj na pracovní příležitosti

NEW YORK – Vprostřed tlaků globální finanční krize se někteří lidé ptají, jak si můžeme dovolit dělat protiopatření ke změně klimatu. Lepší otázka zní: jak si můžeme dovolit je nedělat?

Nechme stranou dobře známé argumenty – že vědecké poznatky jsou jasné, změna klimatu představuje nepopiratelné existenční ohrožení planety a s každým dnem naší nečinnosti se problém zhoršuje. Raději postavme argumentaci čistě na ekonomice všedního života.

V době, kdy se globální hospodářství zadrhává, potřebujeme růst. V době, kdy se v mnoha zemích zvyšuje nezaměstnanost, potřebujeme nová pracovní místa. V době, kdy hrozí, že miliony lidí postihne chudoba, zejména v nejméně vyspělých částech světa, potřebujeme příslib prosperity. Tuto možnost máme na dosah.

Ekonomové v Organizaci spojených národů vyzývají k sestavení programu Nového zeleného údělu – jde o záměrný odkaz na povzbudivou vizi prezidenta Spojených států Franklina Roosevelta z časů Velké hospodářské krize 30. let 20. století. Tento týden tudíž Program OSN pro životní prostředí zahájí plán na oživení globální ekonomiky, který bude zároveň řešit určující výzvu našeho věku – změnu klimatu.