haass127_Andrew Harnik - PoolGetty Images_russiaUScyberattack Andrew Harnik/Pool/Getty Images

Jak zkrotit nový Divoký západ

NEW YORK – Během studené války dominovaly summitům mezi představiteli Spojených států a Sovětského svazu v mnoha případech dohody o omezení jaderných zbraní a systémů jejich nasazení. USA a Rusko diskutují o těchto tématech stále, avšak na poslední schůzce v Ženevě se americký prezident Joe Biden a ruský prezident Vladimir Putin do značné míry zaměřili i na otázku regulace chování v jiné oblasti: v kybernetickém prostoru. V sázce zde není o nic méně.

Není těžké pochopit důvod. Kybernetický prostor a internet představují páteř fungování moderních ekonomik, společností, politických systémů, armád a v podstatě i všeho dalšího, což činí z digitální infrastruktury lákavý cíl pro ty, kdo se snaží s minimálními náklady vyvolávat obrovské disrupce a škody.

Státy i nestátní aktéři navíc mohou provádět kybernetické útoky tak, aby je posléze mohli popřít, což dále zvyšuje pokušení tyto kapacity rozvíjet a využívat. Víme, kdy a odkud je odpálena raketa, ale může nám trvat dlouho, než zjistíme, že došlo ke kybernetickému útoku, a odhalení pachatelů může trvat ještě déle. Vzhledem k takto pomalému a nejistému procesu připisování zodpovědnosti za útok může být hrozba odplaty, která představuje jádro odstrašení, nerealizovatelná.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading, subscribe now.

Subscribe

or

Register for FREE to access two premium articles per month.

Register

https://prosyn.org/O3rMXnucs