krauss55_BRENDAN SMIALOWSKIAFP via Getty Images_bidenputin Brendan Smialowski/AFP via Getty Images

Strategia Nixonska Joe Bidena

STANFORD – Strategicznymimperatywem niedawnej wizyty prezydenta USA Joe Bidena w Europie było zbudowanie zjednoczonej zachodniej odpowiedzi na Chiny. W ciągu trzech tygodni od tych spotkań stało się jasne, że mu się udało.

Stany Zjednoczone, Francja i Niemcy są teraz zasadniczo po tej samej stronie. Kraje te uznają, że szerokie porozumienie międzynarodowe jest konieczne, aby przekonać Chiny do ograniczenia ich agresywnego zachowania. Chińskie stanowisko zostało obnażone w wypowiedziach chińskiego prezydenta Xi Jinpinga w tym miesiącu upamiętniającym stulecie Komunistycznej Partii Chin. Ostrzegł, że jakakolwiek próba ingerencji w jego kraju doprowadzi do „krwawego rozwalenia głów o Wielki Mur ze stali.”

W Azji strategiczny imperatyw administracji Bidena doprowadził ją do położenia większego nacisku na „czwórkę” demokracji Azji i Pacyfiku: Australii, Indii, Japonii i USA. Pod koniec ubiegłego miesiąca Stany Zjednoczone i Japonia przeprowadziły wspólne manewry morskie, aby przygotować się na potencjalną chińską agresję na Tajwan. A w Europie zarówno NATO, jak i Unia Europejska wyniosły Chiny na szczyt programu politycznego po wcześniejszej próbie uniknięcia zobowiązań „poza regionem.”

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading, subscribe now.

Subscribe

or

Register for FREE to access two premium articles per month.

Register

https://prosyn.org/qAdsIsCpl