krauss55_BRENDAN SMIALOWSKIAFP via Getty Images_bidenputin Brendan Smialowski/AFP via Getty Images

Nixonovská strategie Joea Bidena

STANFORD – Strategickým imperativem v pozadí nedávné série summitů amerického prezidenta Joea Bidena v Evropě bylo zformulování jednotné reakce Západu na Čínu. Během tří týdnů, které od těchto setkání uplynuly, se ukázalo, že se mu to podařilo.

Spojené státy, Francie a Německo jsou dnes v podstatě na stejné lodi. Každá z těchto zemí si uvědomuje, že jedině široká mezinárodní dohoda může přesvědčit Čínu, aby omezila své agresivní chování. Čínský postoj obnažily tento měsíc poznámky prezidenta Si Ťin-pchinga během oslav stoletého výročí založení Komunistické strany Číny. Jakákoliv snaha zasahovat do vzestupu země, varoval Si, povede ke „krvavé srážce hlav o velkou čínskou ocelovou zeď“.

V Asii vede strategický imperativ Bidenovu administrativu k většímu důrazu na čtyřlístek asijsko-tichomořských demokracií: Austrálii, Indii, Japonsko a USA. Koncem června uspořádaly USA a Japonsko simulované spojené námořní manévry ve snaze připravit se na případnou čínskou agresi vůči Tchaj-wanu. A v Evropě postavily NATO i Evropská unie Čínu na vrchol svých politických agend, přestože se dříve snažily „mimoregionálním“ závazkům vyhnout.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading, subscribe now.

Subscribe

or

Register for FREE to access two premium articles per month.

Register

https://prosyn.org/qAdsIsCcs