Berlusconiho tichá většina

MILÁN: Silvio Berlusconi a jeho nová vláda se tiše zabydlují v úřadě, jeho vítězství přesto některým lidem připadá spíš jako revoluce. Bude Itálie opravdu jiná, až bude Berlusconi odcházet? Mnozí pokrčí rameny a řeknou, „moc ne“. Takový samolibý cynismus je každopádně lehkomyslný. Od konce druhé světové války měla Itálie 58 vlád, buď koaličních nebo menšinových, které měly na domácí i mezinárodní dění jen nepatrný vliv. Berlusconiho krátký pobyt v úřadě v roce 1994 nebyl v tomto směru žádnou výjimkou; tehdy se mu do cesty stavěl nejen jeho neukázněný koaliční partner (Severní liga), ale také jeho vlastní problémy se soudy a především pochybná legitimita jeho pozice, protože podle většiny Italů „konflikt zájmů“ mezi jeho ohromným bohatstvím a politickou mocí kompromitoval jeho rozhodnutí a kompetence. Tentokrát se věci mají naprosto jinak. Berlusconiho volila díky příslibu snižování daní početná voličská základna, které dlouhé roky chyběl politický hlas. Jeho vláda má naději vydržet celé parlamentní období. Abychom pochopili význam těchto skutečností, musíme si uvědomit dva podstatné rozdíly: rozdíl mezi Itálií dnes a v roce 1994 a rozdíl mezi Itálií a ostatními zeměmi Evropy. Rozdíly mezi Itálií roku 2001 a Itálií roku 1994 jsou na první pohled jasné. Na rozdíl od roku 1994 má většina premiéra Berlusconiho slušné rozpětí v obou komorách parlamentu. Podpora Severní ligy není pro přežití jeho vlády podstatná; jeho ostatní koaliční partneři jsou loajální a spolehliví. Itálie je krom toho členem evropské měnové unie. Její daňová konsolidace je u konce. Vládní rozpočet zůstává hlavním omezením politiky. Itálie se už nepotácí na okraji finanční katastrofy; revize vládních financí je zbytečná. Italům se zamlouvá disciplína a stabilita, jež přišly s Maastrichtskou dohodou. Mnohem těžší je ale vypozorovat rozdíly mezi Itálii a zbytkem kontinentu. Na rozdíl od Němců či Francouzů Italové nevěří velkým vládám. Ve srovnání se zbytkem Evropy se názor italské veřejnosti přiklání spíše k tržním hodnotám, mezinárodní konkurenceschopnosti a svobodnému podnikání. Instinktivní podezíravost Italů vůči vládě má své kořeny v dějinách, ale jsou zde i ekonomické důvody. Vzhledem k tomu, že daňové úniky jsou v Itálii mnohem rozšířenější než jinde, daňové břemeno spočívá na bedrech menší skupiny daňových poplatníků, kteří pak platí vysoké sazby. Přitom kvalita veřejných služeb je v Itálii ve srovnání s ostatními evropskými zeměmi často neuspokojivá a sociální stát má tendenci přerozdělovat spíše velkým politickým skupinám než „spravedlivě“ a jednotně. V nedávném průzkumu veřejného mínění provedeného ve Francii, Německu, Španělsku a Itálii na téma sociálního státu v těchto zemích (srov.
http://prosyn.org/jieRwXs/cs;
 1. Sean Gallup/Getty Images

  Angela Merkel’s Endgame?

  The collapse of coalition negotiations has left German Chancellor Angela Merkel facing a stark choice between forming a minority government or calling for a new election. But would a minority government necessarily be as bad as Germans have traditionally thought?

 2. Trump Trade speech Bill Pugliano/Getty Images .

  Preparing for the Trump Trade Wars

  In the first 11 months of his presidency, Donald Trump has failed to back up his words – or tweets – with action on a variety of fronts. But the rest of the world's governments, and particularly those in Asia and Europe, would be mistaken to assume that he won't follow through on his promised "America First" trade agenda.

 3. A GrabBike rider uses his mobile phone Bay Ismoyo/Getty Images

  The Platform Economy

  While developed countries in Europe, North America, and Asia are rapidly aging, emerging economies are predominantly youthful. Nigerian, Indonesian, and Vietnamese young people will shape global work trends at an increasingly rapid pace, bringing to bear their experience in dynamic informal markets on a tech-enabled gig economy.

 4. Trump Mario Tama/Getty Images

  Profiles in Discouragement

  One day, the United States will turn the page on Donald Trump. But, as Americans prepare to observe their Thanksgiving holiday, they should reflect that their country's culture and global standing will never recover fully from the wounds that his presidency is inflicting on them.

 5. Mugabe kisses Grace JEKESAI NJIKIZANA/AFP/Getty Images

  How Women Shape Coups

  In Zimbabwe, as in all coups, much behind-the-scenes plotting continues to take place in the aftermath of the military's overthrow of President Robert Mugabe. But who the eventual winners and losers are may depend, among other things, on the gender of the plotters.

 6. Oil barrels Ahmad Al-Rubaye/Getty Images

  The Abnormality of Oil

  At the 2017 Abu Dhabi Petroleum Exhibition and Conference, the consensus among industry executives was that oil prices will still be around $60 per barrel in November 2018. But there is evidence to suggest that the uptick in global growth and developments in Saudi Arabia will push the price as high as $80 in the meantime.

 7. Israeli soldier Menahem Kahana/Getty Images

  The Saudi Prince’s Dangerous War Games

  Saudi Arabia’s Crown Prince Mohammed bin Salman is working hard to consolidate power and establish his country as the Middle East’s only hegemon. But his efforts – which include an attempt to trigger a war between Israel and Hezbollah in Lebanon – increasingly look like the work of an immature gambler.