Berlusconi ve varu

Silvio Berlusconi byl zvolen italským ministerským předsedou poté, co vedl kampaň s programem znovuoživení ekonomiky prostřednictvím daňových škrtů a liberalizace. Po třech letech v úřadu svůj hospodářský program nesplnil a jeho vláda je v troskách. Kde se stala chyba?

Italské hospodářské potíže jsou dobře známé. S jistým rizikem přílišného zjednodušení je můžeme rozčlenit do tří skupin:

· Křehké veřejné finance. Když Itálie vstoupila do Evropské měnové unie, její primární rozpočtový přebytek (daňové výnosy přesahující vládní výdaje bez plateb úroků) byl kolem 5% národního důchodu. V roce 2004 se přebytek sníží na přibližně 1,5% - před daňovými škrty, které Berlusconi přislíbil na příští rok. Přílišné výdaje za sociální péči (zejména státní penze) a výdaje za splácení úroku ze státního dluhu odčerpávají zdroje produktivnějším vládním výdajům a vynucují si vysoké daňové zatížení. Vláda nedokázala podniknout žádná smysluplná opatření a problém se dále zhoršuje. Není překvapením, že ratingová agentura Standard & Poor's nedávno snížila hodnocení italského státního dluhu.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/UNXBpYH/cs;