lomborg159_Jonathan Torgovnik_Getty Images Jonathan Torgovnik/Getty Images

Budiž víc než světlo

PRAHA – Dobře zajištěným lidem v bohatých i chudých zemích po celém světě zlepšuje život vydatná dostupnost energie, která zajišťuje světlo, čerstvé jídlo a čistou vodu, pohání techniku a umožňuje ovládat teplotu.

Hojnost energie proměňuje život odváděním téže práce jako stovky sluhů: Bez lednice bychom si museli každý den obstarat čerstvé potraviny, pulty v obchodech by byly poloprázdné a spousta jídla by se zkazila, než bychom ho mohli sníst – což je jedna z příčin, proč v roce 1930 byl karcinom žaludku nejčastější rakovinou ve Spojených státech. Bez průmyslových hnojiv, vyráběných téměř výhradně za pomoci fosilních paliv, by byla ohrožena polovina světové spotřeby potravin. Bez moderních kamen a topných systémů bychom si museli sami najít dříví na otop a hrozilo by nám, že se ve vlastním příbytku otrávíme dýcháním jedovatých škodlivin. Bez nákladních automobilů, lodí a strojů poháněných palivy by člověk musel oddřít téměř veškerou těžkou práci.

Celosvětově fosilní paliva vyrábějí dvě třetiny elektřiny, přičemž dalších 27 % dodávají jaderné a vodní elektrárny. Podle Mezinárodní energetické agentury (IEA) slunce, vítr, příboj a bioenergetika vyrábějí jen 9,8 % elektřiny v OECD, což je možné jen za obrovských dotací, které letos v součtu přesahují 160 miliard dolarů. I krajně ekologicky uvědomělé Německo stále produkuje víc než polovinu elektřiny za použití fosilních paliv.

https://prosyn.org/Pxw246Lcs