0

Vzdušné zámky Bena Bernankeho

BERKELEY – Předseda Rady Federálního rezervního systému USA Ben Bernanke není pokládán za věštce tak jako jeho předchůdce Alan Greenspan před finanční krizí. Přesto finanční trhy bedlivě sledovaly projev, který 26. srpna pronesl v Jackson Hole v americkém státě Wyoming. To, co vyslechly, bylo poněkud popletené.

V prvé řadě Bernanke nenavrhl žádné další uvolnění měnové politiky na podporu uvízlého zotavení – či spíše nezotavení. Zadruhé své posluchače ubezpečil, že „můžeme očekávat, že mírné oživení bude pokračovat, a dokonce že posílí“. Vychází z toho, že „domácnosti také udělaly jistý pokrok ve snaze vyspravit své bilance – více uspořit, méně si půjčovat a odlehčit svá břemena splátek úroků a dluhu“. Navíc klesající ceny komodit „přispějí ke zvýšení kupní síly domácností“.

Konečně Bernanke prohlásil, že „šoky posledních čtyř let nepoznamenaly, jak se zdá, růstové fundamenty Spojených států natrvalo“.

Upřímně řečeno, nechápu, jak Bernanke může takové věci právě teď prohlašovat. I kdyby si on a zbytek Federálního výboru pro volný trh ještě přede dvěma měsíci mysleli, že očekávaný růst nominálních výdajů v USA je na cestě k přiměřenému oživení, dnes už tomu věřit nemůžou. Dva měsíce špatných ekonomických zpráv, doprovázené prudkými úpravami hodnot budoucnosti na trzích aktiv – které také způsobují zpomalování růstu, neboť ceny aktiv vedou firmy k osekávání investic –, znamenají, že politika, která byla ještě před 60 dny na místě, je dnes už příliš úsporná.