sierakowski75_Omar MarquesGetty Images_belarusprotest Omar Marques/Getty Images

Únos západního sebeuspokojení

VARŠAVA – Běloruský prezident Alexandr Lukašenko znovu předvedl, jak daleko je ochoten zajít, aby rozdrtil své soupeře. Třiadvacátého května vyslal do vzduchu stíhačku MiG-29 s rozkazem donutit k přistání civilní letadlo na lince z Atén do Vilniusu, a to krátce předtím, než toto letadlo opustilo běloruský vzdušný prostor. Cílem bylo zadržet Romana Prataseviče, bývalého šéfredaktora běloruského opozičního a informačního kanálu Nexta. Policie ho po přistání v Minsku skutečně zatkla.

Proč je režim, který už čelí sankcím USA a EU, ochoten zajít tak daleko a unést letadlo na trase z jedné členské země EU do druhé, není tak těžké odhadnout. Nexta je Lukašenkovým veřejným nepřítelem číslo jedna. Je něčím více než jen obyčejným zpravodajským portálem s miliony sledujících na několika sociálních platformách (zejména na Telegramu). Je to zdaleka nejvýznamnější informační kanál v Bělorusku od srpnových podvodných prezidentských voleb.

Kromě informací o násilných raziích běloruských bezpečnostních složek proti pokojným demonstrantům poskytovala Nexta také každodenní pokyny, kdy, kde a jak by se Bělorusové měli mobilizovat během podzimních celostátních masových protestů proti Lukašenkovu falešnému volebnímu vítězství. Její nedělní výzvy k Národnímu pochodu za svobodu přitáhly do minských ulic plných 200 000 demonstrantů. A všichni tito občané přesně věděli, co mají dělat, protože se řídili příručkou, kterou vydali Pratasevič a jeho kolega, zakladatel Nexty Stěpan Putilo.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading and receive unfettered access to all content, subscribe now.

Subscribe

or

Unlock additional commentaries for FREE by registering.

Register

https://prosyn.org/xU8UrKfcs