sierakowski75_Omar MarquesGetty Images_belarusprotest Omar Marques/Getty Images

Únos západního sebeuspokojení

VARŠAVA – Běloruský prezident Alexandr Lukašenko znovu předvedl, jak daleko je ochoten zajít, aby rozdrtil své soupeře. Třiadvacátého května vyslal do vzduchu stíhačku MiG-29 s rozkazem donutit k přistání civilní letadlo na lince z Atén do Vilniusu, a to krátce předtím, než toto letadlo opustilo běloruský vzdušný prostor. Cílem bylo zadržet Romana Prataseviče, bývalého šéfredaktora běloruského opozičního a informačního kanálu Nexta. Policie ho po přistání v Minsku skutečně zatkla.

Proč je režim, který už čelí sankcím USA a EU, ochoten zajít tak daleko a unést letadlo na trase z jedné členské země EU do druhé, není tak těžké odhadnout. Nexta je Lukašenkovým veřejným nepřítelem číslo jedna. Je něčím více než jen obyčejným zpravodajským portálem s miliony sledujících na několika sociálních platformách (zejména na Telegramu). Je to zdaleka nejvýznamnější informační kanál v Bělorusku od srpnových podvodných prezidentských voleb.

Kromě informací o násilných raziích běloruských bezpečnostních složek proti pokojným demonstrantům poskytovala Nexta také každodenní pokyny, kdy, kde a jak by se Bělorusové měli mobilizovat během podzimních celostátních masových protestů proti Lukašenkovu falešnému volebnímu vítězství. Její nedělní výzvy k Národnímu pochodu za svobodu přitáhly do minských ulic plných 200 000 demonstrantů. A všichni tito občané přesně věděli, co mají dělat, protože se řídili příručkou, kterou vydali Pratasevič a jeho kolega, zakladatel Nexty Stěpan Putilo.

https://prosyn.org/xU8UrKfcs