0

Půjde Barroso přes palubu?

BRUSEL – José Manuel Barroso má nejvyšší čas začít se prodávat. Jeho šance na opětovné jmenování předsedou Evropské komise závisí na argumentaci, kterou předvede.

Než propukla světová finanční krize, Barrosův postup do druhého funkčního období se zdál celkem jistý. Najít diplomaty či politické lídry, kteří jej podporují, je teď ale čím dál těžší. Francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho údajně zklamal Barrosův výkon během finančního zhroucení loni na podzim a zdá se, že německá kancléřka Angela Merkelová si ohledně jeho budoucnosti také dala bobříka mlčení.

Nikdo nepochybuje, že Barroso je ve svízelné situaci. Evropská komise má málo vlastních pravomocí, jež by jí dávaly možnost postavit se recesi, která se napříč Evropskou unií šíří; většina pravomocí patří Evropské centrální bance. Komise ale může promlouvat hlasem, jenž dokáže lidi sjednotit, a Barrosovi a jeho kolegům komisařům je vytýkána právě jejich zamlklost.

Zaznamenaný nedostatek vůdčích schopností Komise za nynějších prohlubujících se hospodářských chmur je jen špička ledovce. Události posledních měsíců vyhnaly na povrch hlouběji zakořeněné obavy.