child worker in Bangladesh Pacific Press/ Getty Images

Jak napravit bangladéšský oděvní průmysl

KUALA LUMPUR – Jsou tomu čtyři roky, co děsivé zhroucení oděvní továrny Rana Plaza v Bangladéši zvedlo oponu zakrývající praxi zaměstnanosti v globálním oděvním průmyslu. Doufali jsme, že tragédie, při níž zahynulo přes 1100 pracujících, tedy neštěstí s nejvyšším počtem obětí na životech v dějinách branže, vnese do odvětví, které bylo dlouho ponecháváno vlastnímu osudu, smysluplnou změnu. Náš výzkum bohužel naznačuje, že dochází k opaku.

Zprávy v médiích zdůrazňují pokračující prohřešky odvětví v Bangladéši, zejména přetrvávající spoléhání na dětskou práci. Britský program Exposure o aktuálním dětí získal v roce 2014 důkazy, že v továrnách pracují děti už od 13 let (často za krutých podmínek) a vyrábějí oděvy pro maloobchodní prodej ve Spojeném království. Jiná skrytě natočená reportáž CBS News vyzpovídala dvanáctiletou dívku, která získala práci v továrně pomocí rodného listu, kterým falšovala svůj věk. Novináři z časopisu The Australian Women’s Weekly zase našli dívky ve věku pouhých deseti let, které šily oděvy pro přední australské značky.

Mediální zprávy jsou sice znepokojivé, ale nepředkládají úplný obrázek. Kolik nezletilých a dospívajících dívek je celkově v továrnách zaměstnáno? A co je ještě důležitější, měla by jim být taková práce zcela znemožněna?

https://prosyn.org/Ls6ZGO2cs