0

Pan Ki-munova tichá moc

NEW YORK – Několik dní poté, co vláda na Srí Lance v květnu porazila svého odvěkého nepřítele, tamilské tygry, odletěl generální tajemník Organizace spojených národů Pan Ki-mun na čtyřiadvacetihodinovou návštěvu hlavního města země Colomba, aby naléhavě vyzval prezidenta Srí Lanky k otevření uprchlických táborů v zemi i pro mezinárodní humanitární skupiny. Byla to jen další v řadě několika naléhavých Panových cest do válkou zmítaného hlavního města země – tyto cesty tvoří součást jeho povinností vyplývajících z funkce nejvyššího představitele OSN, jenž se snaží udržet mír a obnovit globální porozumění.

Kdo však o tomto nejnovějším „nájezdu“ šéfa OSN do problémového regionu něco podstatného věděl? Mnoho takových lidí nebylo. Pan Ki-munovi, jenž se právě přehoupl do druhé poloviny svého pětiletého funkčního období, se zatím nepodařilo upoutat na své aktivity pozornost světové veřejnosti. Zčásti je to dáno stylovými důvody a zčásti vrtochy diplomatického úsilí OSN.

Ve svém typickém poklidu tráví Pan Ki-mun více než třetinu času na cestách a v uplynulých 30 měsících lecčeho dosáhl. Díky intenzivní zákulisní diplomacii zaznamenal hned ve svém prvním roce v úřadu úspěch v Dárfúru: podařilo se mu dostat mírové jednotky Africké unie do vražedné zóny v Súdánu. A ačkoliv politický proces od té doby uvízl na mrtvém bodě, generální tajemník prosazuje posílení o další mírové jednotky a vrtulníky.

V Kosovu se mu podařilo zchladit horké hlavy v ožehavé otázce nezávislosti provincie. Přesvědčil Evropskou unii a Spojené státy, aby umožnily OSN pokračovat v dohledu nad Kosovem a současně povolily postupné zavádění samosprávy – to vše bez vyvolání nebezpečných konfrontací se dvěma státy, které se stavějí proti odtržení, totiž se Srbskem a jeho blízkým spojencem Ruskem.