Automatičtí střadatelé

Bohatství lidi fascinuje. S potěšením sledují boháče a vychutnávají si pomyšlení na jejich přepychové domy, luxusní dovolené, exkluzivní auta a labužnické stolování. Byli byste ale na omylu, kdybyste z toho vyvozovali, že lidé stráví hodně času plánováním vlastního celoživotní hromadění majetku.

Většina lidí podle všeho příliš nepřemýšlí, kolik ze svého příjmu ušetřit ani jak velký by mohl být rozdíl v jejich majetku, až budou starší, kdyby dnes upravili svou míru úspor. Většina lidí jen splácí hypotéku, odvádí povinné příspěvky do státního či soukromého penzijního fondu (pokud nějaký mají) a ponechávají si nějaké peníze na krátkodobé výpadky. To je tak vše.

Frank Ramsey ve svém proslulém článku zveřejněném v roce 1928 řekl, že lidé mají „chatrnou představivost“ ohledně toho, jak jejich dnešní činy ovlivní jejich budoucnost. Řekl, že kdyby o tom lidé správně uvažovali, zřejmě by usoudili, že by si měli spořit polovinu svých příjmů. Tak by jim našetřený majetek mohl přinášet štěstí v pozdějším věku. Většinou ale o této možnosti nepřemýšlejí.

To continue reading, please log in or enter your email address.

To access our archive, please log in or register now and read two articles from our archive every month for free. For unlimited access to our archive, as well as to the unrivaled analysis of PS On Point, subscribe now.

required

Log in

http://prosyn.org/Zi7hnSq/cs;