Joe Klamar/ Getty Images

Co se děje s Rakouskem?

MNICHOV – V květnu se Rakousko jen o vlas vyhnulo zvolení prezidenta z xenofobní Svobodné strany Rakouska. Svobodná strana dnes samozřejmě tento výsledek zpochybňuje. Vzhledem ke znepokojivé povaze problému populismu a jeho důsledkům pro evropskou politiku a zvládání uprchlické krize je důležité stanovit diagnózu, co Rakousko trápí, aby léčba nakonec nebyla horší než nemoc samotná.

Rakousko bylo kdysi opěvováno jako úspěšnější soused Německa a jedna z nejrychleji rostoucích evropských zemí. Jeho ekonomika však od roku 2012 klopýtá a HDP v loňském roce vzrostl o skrovných 0,7%; pouze Řecko a Finsko dosáhly horšího výsledku. A míra nezaměstnanosti se v Rakousku vyšplhala z 5% v roce 2010 na dnešních 10%.

Tento vývoj událostí má původ v tom, jak se Rakousko po pádu komunismu angažovalo ve střední a východní Evropě. Z rozšíření Evropské unie na východ Rakousko zpočátku těžilo. Mezinárodní obchod se prudce zvýšil, rakouské firmy mohutně investovaly v regionu, rakouské banky tam otevřely pobočky a financovaly modernizaci dotyčných zemí. To vše prospívalo podnikání a rakouská ekonomika rychle rostla.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/e2EFlX8/cs;