Lee Kuan Yew rest in peace sign Vian Saputra/ZumaPress

Odpočívejte v pokoji, asijské hodnoty

NEW YORK – Jen málo politiků si po své smrti získalo tolik nadšených veřejných projevů podpory jako Lee Kuan Yew, zakladatel Singapuru a jeho dlouholetý bývalý premiér. Muž, kterého Henry Kissinger považoval za prozíravého, ruský prezident Vladimir Putin označoval za politický vzor a prezident Barack Obama popisoval jako “opravdového velikána historie“ jistě musel v životě něco udělat správně.

Jedna věc je nezpochybnitelná – Leeův vliv byl násobně větší než jeho skutečná politická autorita, která - k jeho evidentnímu zklamání, když se v roce 1965 rozdělil Singapur a Malajsie – nikdy nepřesáhla úzké hranice malého městského státu jihovýchodní Asie. Leeův nejsilnější vliv byl v postmaoistické Číně, kde rostoucí podnikání koexistuje společně s autoritářskou, leninistickou vládou jedné strany.

Lee byl průkopník kapitalismu se železnou pěstí. Ačkoliv mnohem méně brutální než Komunistická strana Číny, jeho People’s Action Party (PAP) byla v podstatě vládou jedné strany. Stejně jako mnoho jiných autoritářských vůdců (například Mussolini) byl Lee kdysi socialistou. Jeho myšlení však bylo stejně tak ovlivněno zvláštně nostalgickými vzpomínkami na britskou koloniální disciplínu a osobně prospěšným využitím konfucianismu, kde zdůrazňoval poslušnost vůči autoritám, zatímco ignoroval (rovněž konfuciánské) právo na nesouhlas.

https://prosyn.org/cTGrMDDcs