buruma171_Aung Kyaw HtetSOPA ImagesLightRocket via Getty Images_protest myanmar Aung Kyaw Htet/SOPA Images/LightRocket via Getty Images

Asijští demonstranti a americký sen

NEW YORK – Lidé demonstrující proti vojenskému převratu v Barmě se před měsícem shromáždili kolem velvyslanectví Spojených států v Rangúnu. Vyzývali prezidenta Joea Bidena, aby přiměl generály k návratu do kasáren a k propuštění zadržované Aun Schan Su Ťij. Její strana Národní liga pro demokracii s velkou převahou zvítězila v parlamentních volbách v roce 2020, a proto generálové v obavách ze ztráty privilegií uchvátili moc.

Je však americké velvyslanectví nejlepším místem k protestu? Může americký prezident učinit něco podstatného kromě toho, že s převratem vyjádří nesouhlas? Naděje demonstrantů, že USA nějak zasáhnou, ukazuje, že obraz Ameriky coby obhájce globální svobody ještě není mrtvý, a to ani po čtyřech letech Donalda Trumpa a jeho izolacionismu pod heslem „Amerika na prvním místě“.

Demonstranti v Hongkongu, kteří protestovali proti tvrdému potlačování autonomie tohoto území Čínou, dokonce loni pokládali Trumpa za spojence. Choval se totiž k Číně nárazově nepřátelsky, a tak protestanti mávali vlajkami s hvězdami a pruhy v naději, že jim Amerika pomůže udržet si svobodu před čínským komunistickým autoritářstvím.

https://prosyn.org/UJCCPyMcs