0

Přehlížená asijská velmoc

Zmíníte-li se o Asii, většina lidí si vybaví fascinující rostoucí obry, Čínu nebo Indii – anebo obě země. Případně lidé pomyslí na jaderný program Severní Koreje, některé teroristické incidenty či humanitární důsledky posledního zemětřesení nebo cunami. Často přehlíženo – anebo přinejmenším podceňováno – je však Japonsko.

Je to zvláštní, poněvadž Japonsko je stále druhou největší ekonomikou světa, s HDP ve výši 5 biliónů dolarů – víc než Čína a Indie dohromady. Navzdory relativně skrovné míře japonského hospodářského růstu činí tamní HDP na hlavu zhruba 38 tisíc dolarů, víc než desetinásobek téhož ukazatele v Číně i v Indii.

Navíc v Japonsku dochází k významným pohybům, které naznačují změnu jak na ekonomické, tak na bezpečnostní frontě. Devadesátá léta 20. století možná byla ztracenou dekádou, ale japonské hospodářství se začalo zotavovat. V současnosti roste o 2% ročně a pyšní se několika firmami, které jsou skutečně globální a velice úspěšné.

Změny v zahraniční a bezpečnostní politice jsou ještě značnější. Japonská obranná agentura byla v lednu povýšena na řádné ministerstvo. Japonsko dnes na obranu vynakládá víc než 40 miliard dolarů ročně a udržuje si jednu z nejrozmanitějších a nejmodernějších armád na světě. Přibližně 1000 příslušníků japonských ozbrojených sil koná službu v Iráku a jeho okolí. Myslitelé, novináři i politici dnes o japonské roli ve světě říkají a píší věci, jež byly před deseti lety nemyslitelné. Otázkou není, zda Japonci změní článek IX své ústavy, který omezuje úlohu japonských ozbrojených složek na sebeobranu, nýbrž kdy tak učiní.