Asie v inflační pasti

NEW HAVEN – Asie má inflační problém. Čím dřív se pustí do jeho řešení, tím lépe. Náležitý pocit naléhavosti ale naneštěstí schází.

Ochotu vypořádat se s inflací brzdí silná závislost Asie na vývozu a vnější poptávce. V obavách z opětovného poklesu poptávky na koncových trzích ve stále vratkém světě po krizi se asijští tvůrci politik zdráhají postavit se rázně za cenovou stabilitu. To se musí změnit – než bude pozdě.

Vyjma Japonska, které zůstává vězet ve zdánlivě chronické deflaci, vzrostla asijská inflace za 12 měsíců končících listopadem 2010 na 5,3 %, což je oproti hladině ve výši 3,5 %, jíž dosahovala rok předtím, výrazné zvýšení. Obzvlášť znepokojivé jsou trendy u dvou obrů regionu, neboť v Číně inflace prorazila hranici 5 % a v Indii překračuje 8 %. Růst cen je zneklidňující i v Indonésii (7 %), Singapuru (3,8 %), Koreji (3,5 %) a Thajsku (3 %).

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/I5vY3iH/cs;