58dd8c0346f86f780e584304_ms30.jpg

Asie v rovnováze

CAMBRIDGE – Lídři všech pěti stálých členů Rady bezpečnosti Organizace spojených národů loni navštívili Indii, doprovázeni delegacemi obchodních špiček. Indická ekonomika roste o víc než 8 % ročně, takže je čím dál přitažlivější pro obchod a investice. Když zemi v listopadu navštívil americký prezident Barack Obama, podpořil myšlenku udělit Indii stálé členství v Radě bezpečnosti OSN. Stejně se vyslovil britský premiér David Cameron, francouzský prezident Nicolas Sarkozy a ruský prezident Dmitrij Medveděv. Ani slovem se o tom ale nezmínil poslední z indických hostů, čínský premiér Wen Ťia-pao.

Oficiální prohlášení zdůrazňují přátelské vztahy mezi Indií a Čínou a někteří analytici zaměření na obchod tvrdí, že tyto dva gigantické a svižně rostoucí trhy se promění v hospodářskou „Čindii“. Premiér Wen během návštěvy před několika týdny podepsal komplexní pakt pětileté strategické spolupráce. Jak se při této příležitosti vyjádřil indický ministerský předseda Manmóhan Singh, „Indie a Čína mohou společně přetvořit světový řád.“

Taková prohlášení odrážejí výraznou změnu od nevraživosti, která indicko-čínské vztahy sužovala od války roku 1962, kdy se tyto dvě země střetly kvůli sporné hranici v Himálajích. Pod povrchem se však skrývají strategické obavy, zejména v Indii.

https://prosyn.org/w3a6UcLcs