0

Umělá inteligence a globalizace

Dnešní zažitý názor říká, že nejvýznamnějším z faktorů určujících globální zaměstnanost a mzdy v jedenadvacátém století bude vzestup Indie a Číny. Pracující s vysokými mzdami v bohatých zemích mohou očekávat, že jejich konkurenční výhodu bude pomalu rozleptávat soutěživost schopných a dravě pracovitých rivalů v Asii, Latinské Americe a jednou snad i Africe.

To je skvělý příběh, plný lidského dramatu a mocenské politiky. Říkám si však, jestli naše pracovní životy už v příštích několika desetiletích neovlivní ještě silněji jiný faktor: exponenciální růst vlivu aplikací umělé inteligence.

Moje brána do světa umělé inteligence je úzká: je to více než 500 let stará hra v šachy. Možná že vás šachy, dlouho považované za vrcholný intelektuální sport, ani za mák nezajímají. Ohromující vývoj událostí, o nichž bylo v posledních deseti letech ze světa šachu slyšet, by však vaši pozornost měl přece jen upoutat.

Šachy jsou už dlouho ohniskem výzkumu v oblasti umělé inteligence. Třebaže v principu jsou šachy řešitelné, výpočetní složitost hry je téměř nepochopitelná. Je jen drobnou nadsázkou říct, že v šachové partii je možných tahů víc než atomů ve vesmíru.