Argentinský měnový chaos

CAMBRIDGE – Snahy zajistit bezpečnost investic jsou opět v plném proudu. Mezinárodní měnový fond chystá pro Argentinu záruku v odhadované výši 20 miliard dolarů, aby tato země mohla splácet půjčky zahraničním investorům. Investoři své peníze jako obvykle dostanou, zatímco Argentina se o to hlouběji propadne do krize.

Celá věc začala před mnoha desítkami let. Argentina byla od čtyřicátých až do devadesátých let velmi špatně spravována. Vojenské a civilní vlády se střídaly v uplatňování nezodpovědné měnové a daňové politiky a obchodního protekcionismu, který Argentinu odříznul od světových trhů. Následkem toho je dnes obrovský zahraniční dluh, nízký objem vývozu vzhledem k velikosti hospodářství a vysoká inflace.

Počátkem devadesátých let prosadili argentinský prezident Carlos Menem a ministr financí Domingo Cavallo drastické změny, jež vedly ke snížení rozpočtového schodku a ke konci protekcionistické politiky. Pokud jde o inflaci, uchýlili se však k jisté „fintě“. Stanovili pevný výměnný kurz argentinského pesa v poměru jedno peso za jeden americký dolar a slíbili, že se tento kurz nikdy nezmění. Tento systém měnového uspořádání je znám jako „měnová rada“.

To continue reading, register now.

Subscribe now for unlimited access to everything PS has to offer.

Subscribe

As a registered user, you can enjoy more PS content every month – for free.

Register

https://prosyn.org/RfjMPYmcs