Maurico Macri, President of Argentina [E]TelamXinhua via ZUMA Wire

Argentinský ekonomický velký třesk

FRANKFURT – Vláda nově zvoleného argentinského prezidenta Mauricia Macriho zahájila minulý týden smělý plán revitalizace poničené a narušené ekonomiky, kterou sužuje vysoká inflace. V době odrazujících krizových podmínek by nikdo neměl podceňovat význam tohoto kroku nejen pro Argentinu, ale i pro další země, jejichž představitelé bedlivě sledují možnosti, jak se vyrovnat s vlastními ekonomickými útrapami.

Vinou dlouholetého špatného řízení argentinská ekonomika několik desítek let fungovala pod své možnosti. Předešlé vlády se snažily vyhýbat nelehkým politickým rozhodnutím a zametat zásadní problémy pod koberec zaváděním neefektivních kontrolních mechanismů, které vedly k nesmírně špatné alokaci zdrojů a podkopaly schopnost Argentiny generovat příjmy v zahraničních měnách, potřebné k platbám za dovoz, což vedlo k nedostatku zboží na domácích trzích. Nedávný pokles cen komodit situaci ještě zhoršil, jelikož připravil ekonomiku o poslední zbytek růstové dynamiky, přiživil inflaci, prohloubil chudobu a rozšířil ekonomickou nejistotu a finanční nestabilitu.

Teoreticky mají vlády v takové situaci pět základních možností, jak zvládnout krizové podmínky, v závislosti na dopadech jednotlivých opatření na posílení motorů růstu a zaměstnanosti.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/gztU4Uc/cs;