Thousands of protesters from the provinces and from the suburbs of the Argentine capital march towards the Plaza de Mayo in Buenos Aires EITAN ABRAMOVICH/AFP/Getty Images

Kořeny náhlé argentinské krize

NEW YORK – Mnohé překvapilo měnové zděšení, které minulý měsíc zachvátilo Argentinu. Zranitelnost země přitom narůstala se souborem riskantních sázek, jež argentinská vláda uzavírala už od prosince 2015. Nebylo ale jasné, kdy bude argentinské hospodářství podrobeno zkoušce. Když prověrka přišla, Argentina propadla.

Když prezident Mauricio Macri na konci roku 2015 nastoupil do úřadu, Argentina musela řešit řadu makroekonomických nevyvážeností. K prvním opatřením patřilo odstranění kurzovních a kapitálových restrikcí a snížení daní u vývozu komodit. Po urovnání rozepří s takzvanými supími fondy ve sporu o dluh, který trval víc než deset let, Argentina také znovu získala přístup na mezinárodní úvěrové trhy.

Vláda přijala nový makroekonomický přístup založený na dvou pilířích: postupném snižování primárního fiskálního schodku a ambiciózním režimu cílování inflace, který měl během pouhých tří let snížit roční růst cen na jednociferné tempo.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading, subscribe now.

Subscribe

or

Register for FREE to access two premium articles per month.

Register

https://prosyn.org/cL01Gk1cs