Argentina: otevřít se, nebo zkrachovat

,,Mám závažné politické poslání," řekl Eduardo Amadeo při svém zvolení argentinským velvyslancem ve Washingtonu. ,,Musím vysvětlit naši přeměnu." Diplomatická vysvětlení ovšem nejsou to, co Argentina potřebuje. Nepotřebuje mrhat penězi, jichž se jí příliš nedostává, na diplomacii pochybné hodnoty - obzvlášť, když země nemá agenturu, která by pomáhala argentinským podnikatelům prodávat zboží v zahraničí. Částka, již Argentina vydává za své diplomaty, se rovná tomu, co maličké Irsko utratí za svou Agenturu na podporu exportu, instituci, kterou se Argentina nikdy nenamáhala vytvořit.

Místo hovorů se svými kolegy by argentinský velvyslanec měl zajít do amerických supermarketů a přesvědčovat jejich manažery, aby nakupovali argentinské zboží, a domlouvat jim schůzky s drobnými obchodníky ze své země. Neměl by dublovat to, co dokáže argentinský prezident a ministr zahraničí. Exportní diplomacie je důležitá, ale podporovat vývoz, navštěvovat obchody a hovořit s odběrateli je ještě důležitější. Evropské prodejny potravin jsou plné výrobků z Izraele, ale jak často narazíte na argentinské hovězí nebo jiné zboží?

Argentinské hospodářství se v posledních letech výrazně otevřelo, navzdory vysokému směnnému kurzu, který vývoz brzdí. Celkový export se mezi lety 1991 a 2001 zdvojnásobil z 12 na 25 miliard USD, přičemž průmyslový export ze 3 na 8 miliard.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/AyYbbvr/cs;
 1. China corruption Isaac Lawrence/Getty Images

  The Next Battle in China’s War on Corruption

  • Chinese President Xi Jinping knows well the threat that corruption poses to the authority of the Communist Party of China and the state it controls. 
  • But moving beyond Xi's anti-corruption purge to build robust and lasting anti-graft institutions will not be easy, owing to enduring opportunities for bureaucratic capture.
 2. Italy unemployed demonstration SalvatoreEsposito/Barcroftimages / Barcroft Media via Getty Images

  Putting Europe’s Long-Term Unemployed Back to Work

  Across the European Union, millions of people who are willing and able to work have been unemployed for a year or longer, at great cost to social cohesion and political stability. If the EU is serious about stopping the rise of populism, it will need to do more to ensure that labor markets are working for everyone.

 3. Latin America market Federico Parra/Getty Images

  A Belt and Road for the Americas?

  In a time of global uncertainty, a vision of “made in the Americas” prosperity provides a unifying agenda for the continent. If implemented, the US could reassert its historical leadership among a group of countries that share its fundamental values, as well as an interest in inclusive economic growth and rising living standards.

 4. Startup office Mladlen Antonov/Getty Images

  How Best to Promote Research and Development

  Clearly, there is something appealing about a start-up-based innovation strategy: it feels democratic, accessible, and so California. But it is definitely not the only way to boost research and development, or even the main way, and it is certainly not the way most major innovations in the US came about during the twentieth century.

 5. Trump Trade speech Bill Pugliano/Getty Images .

  Preparing for the Trump Trade Wars

  In the first 11 months of his presidency, Donald Trump has failed to back up his words – or tweets – with action on a variety of fronts. But the rest of the world's governments, and particularly those in Asia and Europe, would be mistaken to assume that he won't follow through on his promised "America First" trade agenda.