Násilí a inovace

ABÚ ZABÍ – V britském filmu Třetí muž z roku 1949 poznamenává postava jménem Harry Lime, že za vlády rodu Borgiů v renesanční Itálii země „zažila války, násilí, vraždy a krveprolití. Zrodila ale Michelangela, Leonarda da Vinciho a renesanci.“ Naproti tomu, prohlašuje, 500 let švýcarské demokracie a míru nepřineslo o mnoho víc než kukačkové hodiny.

Usuzovat, že novátorství a tvořivost je plodem střetů, je extrémní (ostatně Švýcarsko je světovou špičkou v oblasti inovací), ale Lime poukazuje na významný fakt. Přestože se mír, řád a politická stabilita všeobecně považují za zásadní předpoklady vynalézavosti, podnikavosti a hospodářského rozvoje, zaznamenali jsme už mnoho výjimek z tohoto pravidla – zejména co se týče kreativity a novátorství.

Spojené státy se vytrvale umisťují v žebříčku deseti nejúspěšnějších zemí v oblasti inovací, mimo jiné v Globálním indexu inovací INSEAD. V Globálním indexu míru se však ze 153 zemí umístily na 88. příčce. Rovněž Velká Británie a Nizozemsko obsadily páté, respektive šesté místo v indexu inovací, ale až 28. a 29. místo v indexu míru. Naopak Bhútán patří mezi dvacet nejmírovějších států, ale do indexů novátorství se vůbec nepropracoval.

https://prosyn.org/Y936OPrcs