0

Jsou Izrael a Sýrie připraveny na mír?

JERUZALÉM – Obnovení mírových rozhovorů mezi Izraelem a Sýrií po pěti letech řinčení zbraněmi není odvracením pozornosti od trablů politicky dožívajícího izraelského předsedy vlády. Rozhovory nejsou ani syrskou kličkou, jejímž cílem by bylo vyhnout se mezinárodnímu tribunálu ve věci atentátu na bývalého libanonského premiéra Rafíka Harírího. Izraelsko-syrská mírová dohoda je pro obě strany strategicky nezbytná a obě strany to vědí.

Dvěma hlavními formativními zážitky syrského baasistického režimu byla ztráta Golanských výšin ve válce s Izraelem roku 1967 za Háfize al-Asada a ztráta Libanonu za jeho syna Bašára, jenž byl drtivým mezinárodním tlakem v čele s Američany přinucen stáhnout svá vojska. Opětovné získání Golan a ochrana kritických zájmů Sýrie v Libanonu nejsou jen významné strategické cíle syrského prezidenta; jde rovněž o otázky s rozhodujícím významem pro úsilí režimu o národní legitimitu a pro Bašárovo prosazení vlastní vůdčí role.

Mír s Izraelem není Asadovou prioritou. Jedná se spíš o podmínku, bez jejíhož splnění nebude možné dosáhnout nejvyšších cílů – sblížit se se Spojenými státy, legitimizovat zvláštní postavení Sýrie v Libanonu a předejít potenciálně zničující válce s Izraelem v případě, že by se Golanské výšiny nevrátily mírovými prostředky. Ba režim naznačil, že by mohl projevit ochotu ke kompromisu v otázce, na níž jednání ztroskotala před osmi lety, totiž vytyčení hranice z roku 1967 podél malého území na východním pobřeží Galilejského jezera.

Izraelsko-syrský mír má závažný strategický význam i pro Izrael. Spletitost hrozeb, jimž čelí Izrael, je taková, že případná konfrontace s Hamásem v Gaze by mohla vyvolat vzplanutí bojů s Hizballáhem v Libanonu. Takovou válku by bylo možné vyhrát jedině totálním zničením Libanonu izraelským letectvem. V takovém případě by zřejmě Sýrie využila příležitosti a prolomila ustrnulý stav ohledně Golanských výšin vojenským zákrokem, který by se mohl vyvinout v rozsáhlou raketovou válku namířenou proti zranitelné domácí frontě Izraele. Konečně Írán by ve snaze uchránit svůj jaderný program před izraelsko-americkým útokem mohl tento neblahý scénář čile podporovat.