US President-elect Joe Biden may have promised a “return to normalcy,” but the truth is that there is no going back. The world is changing in fundamental ways, and the actions the world takes in the next few years will be critical to lay the groundwork for a sustainable, secure, and prosperous future.
For more than 25 years, Project Syndicate has been guided by a simple credo: All people deserve access to a broad range of views by the world’s foremost leaders and thinkers on the issues, events, and forces shaping their lives. At a time of unprecedented uncertainty, that mission is more important than ever – and we remain committed to fulfilling it.
But there is no doubt that we, like so many other media organizations nowadays, are under growing strain. If you are in a position to support us, please subscribe now.
As a subscriber, you will enjoy unlimited access to our On Point suite of long reads and book reviews, Say More contributor interviews, The Year Ahead magazine, the full PS archive, and much more. You will also directly support our mission of delivering the highest-quality commentary on the world's most pressing issues to as wide an audience as possible.
By helping us to build a truly open world of ideas, every PS subscriber makes a real difference. Thank you.
CAMBRIDGE – Hillary Clintonová v posledních měsících opakovaně tvrdí, že americké ekonomice se daří mnohem lépe, když v Bílém domě sedí demokrat. Z úst předpokládané prezidentské kandidátky za Demokratickou stranu to dost možná zní jako účelové politické prohlášení. Skutečnost je však taková, že Clintonová má absolutní pravdu.
Prezident je bezpochyby jen jedním z mnoha faktorů, které formují ekonomiku, a někteří prezidenti měli rozhodně větší štěstí než jiní. To však ještě neznamená, že tvrzení Clintonové je jen „napůl pravdivé“, jak ho hodnotí někteří ověřovatelé mediálních výroků (včetně vítězů Pulitzerovy ceny, projektu PolitiFact). Rozdíl v hospodářském výkonu země během působení demokratických a republikánských prezidentů je konzistentní a značný, přičemž nepoměry zjevně překračují práh statistické chyby.
Ekonomové z Princetonské univerzity Alan Blinder a Mark Watson potvrzují tuto demokratickou dividendu v nedávné studii. Jejich výchozím bodem je postřeh, že v období po druhé světové válce (od Harryho Trumana po Baracka Obamu) činil roční růst HDP během vládnutí demokratických administrativ v průměru 4,3%, kdežto za republikánů to bylo 2,5%. Vrátíme-li se ještě hlouběji do minulosti a zahrneme do této statistiky také Herberta Hoovera a Franklina D. Roosevelta, je nepoměr ještě větší. Výsledky jsou podobné i v případě, že přisoudíme zodpovědnost za první tři měsíce – nebo několik prvních čtvrtletí – funkčního období daného prezidenta jeho předchůdci.
We hope you're enjoying Project Syndicate.
To continue reading, subscribe now.
Subscribe
orRegister for FREE to access two premium articles per month.
Register
Already have an account? Log in