Jsou demokraté pro americkou ekonomiku opravdu lepší?

CAMBRIDGE – Hillary Clintonová v posledních měsících opakovaně tvrdí, že americké ekonomice se daří mnohem lépe, když v Bílém domě sedí demokrat. Z úst předpokládané prezidentské kandidátky za Demokratickou stranu to dost možná zní jako účelové politické prohlášení. Skutečnost je však taková, že Clintonová má absolutní pravdu.

Prezident je bezpochyby jen jedním z mnoha faktorů, které formují ekonomiku, a někteří prezidenti měli rozhodně větší štěstí než jiní. To však ještě neznamená, že tvrzení Clintonové je jen „napůl pravdivé“, jak ho hodnotí někteří ověřovatelé mediálních výroků (včetně vítězů Pulitzerovy ceny, projektu PolitiFact). Rozdíl v hospodářském výkonu země během působení demokratických a republikánských prezidentů je konzistentní a značný, přičemž nepoměry zjevně překračují práh statistické chyby.

Ekonomové z Princetonské univerzity Alan Blinder a Mark Watson potvrzují tuto demokratickou dividendu v nedávné studii. Jejich výchozím bodem je postřeh, že v období po druhé světové válce (od Harryho Trumana po Baracka Obamu) činil roční růst HDP během vládnutí demokratických administrativ v průměru 4,3%, kdežto za republikánů to bylo 2,5%. Vrátíme-li se ještě hlouběji do minulosti a zahrneme do této statistiky také Herberta Hoovera a Franklina D. Roosevelta, je nepoměr ještě větší. Výsledky jsou podobné i v případě, že přisoudíme zodpovědnost za první tři měsíce – nebo několik prvních čtvrtletí – funkčního období daného prezidenta jeho předchůdci.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading, subscribe now.

Subscribe

or

Register for FREE to access two premium articles per month.

Register

https://prosyn.org/M3v8ztFcs