39

Jaro fašismu?

NEW YORK – Jsme svědky nového úsvitu fašismu? Mnozí lidé si to začínají myslet. K fašistům bývají přirovnáváni Donald Trump, Vladimir Putin i řada různých demagogů a pravicových křiklounů v Evropě. Nedávná vlna autoritářského chvástání dospěla až na Filipíny, jejichž čerstvě zvolený prezident Rodrigo Duterte (přezdívaný „Mstitel“) slíbil, že nahází osoby podezřelé z trestné činnosti do Manilské zátoky.

S pojmy jako „fašismus“ nebo „nácek“ je ta potíž, že je tak často a v tolika situacích používá tak mnoho neznalých lidí, že už dávno ztratily skutečný význam. Jen málokdo dnes z vlastní zkušenosti ví, co fašismus skutečně znamenal. Tento výraz se stal zevšeobecňujícím termínem pro všechny lidi či ideje, jež se nám nelíbí.

Uvolněná rétorika zdrsnila nejen politickou debatu, ale i historickou paměť. Když republikánský politik přirovná americké daně z nemovitosti k holocaustu, jak to jistý kandidát do amerického Senátu učinil v roce 2014, pak se masové vraždění Židů trivializuje tak, že se stává bezvýznamným. Zhruba totéž se děje, když je Trump přirovnáván k Hitlerovi či Mussolinimu.

V důsledku toho se všichni necháváme až příliš snadno odvádět od skutečných nástrah moderní demagogie. Pro Trumpa – ani pro nizozemského Geerta Wilderse, Putina či Duterteho – koneckonců není nijak obtížné vyvrátit obvinění, že jsou fašisty či nacisty. Možná jsou odporní, ale neorganizují organizované přepadové jednotky, nestavějí koncentrační tábory a nevolají po korporativním státu. Nejblíže k tomu má Putin, avšak ani ten není Hitlerem.