anti-fascism Sean Gallup/ Getty Images

Jaro fašismu?

NEW YORK – Jsme svědky nového úsvitu fašismu? Mnozí lidé si to začínají myslet. K fašistům bývají přirovnáváni Donald Trump, Vladimir Putin i řada různých demagogů a pravicových křiklounů v Evropě. Nedávná vlna autoritářského chvástání dospěla až na Filipíny, jejichž čerstvě zvolený prezident Rodrigo Duterte (přezdívaný „Mstitel“) slíbil, že nahází osoby podezřelé z trestné činnosti do Manilské zátoky.

S pojmy jako „fašismus“ nebo „nácek“ je ta potíž, že je tak často a v tolika situacích používá tak mnoho neznalých lidí, že už dávno ztratily skutečný význam. Jen málokdo dnes z vlastní zkušenosti ví, co fašismus skutečně znamenal. Tento výraz se stal zevšeobecňujícím termínem pro všechny lidi či ideje, jež se nám nelíbí.

Uvolněná rétorika zdrsnila nejen politickou debatu, ale i historickou paměť. Když republikánský politik přirovná americké daně z nemovitosti k holocaustu, jak to jistý kandidát do amerického Senátu učinil v roce 2014, pak se masové vraždění Židů trivializuje tak, že se stává bezvýznamným. Zhruba totéž se děje, když je Trump přirovnáván k Hitlerovi či Mussolinimu.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/CdRWF4I/cs;