0

Jsou bankéři skutečně přepláceni?

LONDÝN – Pobírají zaměstnanci ve finančním sektoru příliš vysokou mzdu? Samozřejmě ne všichni, protože do této kategorie spadají i špatně placení pokladní a uklízečky. Je však možné ospravedlnit enormní platy, které vydělávají – nebo snad raději řekněme dostávají – investiční bankéři, manažeři hedgeových fondů a podílníci private equity společností?

Většina lidí by snadno a rychle odpověděla „ne“. Rozhodně si to myslí kongresmani v USA i členové britského parlamentu. Ti se snaží vymyslet způsoby, jak ukáznit finanční společnosti, avšak zatím bez valného úspěchu, jak dokládají vysoké částky, které po posledním ziskovém čtvrtletí vyčlenila na odměny banka Goldman Sachs.

Co to však znamená, když se řekne, že jsou finančníci příliš dobře placeni? Podle jakého měřítka a ve vztahu ke komu jsou přepláceni? Podobně jako mnoho dalších lidí mám i já sklon se domnívat, že každý, kdo pobírá vyšší mzdu než já, je z podstaty věci přeplacený, ale zároveň si uvědomuji, že to není nejobjektivnější hledisko, jaké mohu uplatnit.

Ekonomové se snaží přijít s přesvědčivějšími odpověďmi na tyto otázky. Thomas Philippon a Ariell Reshef se v práci pro Národní úřad pro ekonomický výzkum zaměřili na stoleté údaje o mzdách ve finančním sektoru a dalších oborech v USA. Jejich závěry jsou fascinující.